Наші
телефони
Графік
роботи
з 9:00 до 18:00
Що пов’язує Теплого Олексу з бджільництвом

30 березня православні християни відзначають Теплого Олексисв. Олексія («Чоловіка Божого»), який жив у Римі в кінці IV – початку V століття. В українському народному календарі за св. Олексієм закріпилася функція опікуна  бджіл та бджолярів на підставі дати дня його народження, що припадає на 17 березня за старим стилем.  У цей день згідно з кліматичними умовами початку весни – першого погожого весняного дня традиційно  було прийнято вперше випускати бджіл на обліт – виносять вулики з зимівника надвір і розставляти на пасіці, що вважалося дуже корисним для плекання комах протягом усього року.

св. Олексій ("Чоловік Божий")

А я відзначаю 30 березня день свого янгола-охоронця та по сумісництву покровителя "Пасіки Олекси". Бо ж не дарма народні прикмети тісно пов’язують цей день з бджолярськими давніми традиціями.

Прикмети та традиції

Ось що вони кажуть: «Якщо цього дня погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічник виносить вулики, заговорює бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, молиться, щоб Бог послав гарне літо і, відповідно, багато меду, тоді розкриває дверцята, і бджоли роблять перший обліт.

Також кропить їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: "Теплий Олекса випускає бджіл на весну”. Якщо ж сніг не зійшов, морози ще досить сильні, то пасічник іде до бджіл, торкає рукою вулики і каже: "Ну ви, бджоли, готуйтеся, бо прийшла пора. Йдіть, не лінуйтесь, приносьте густі меди і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру, а господареві на пожиток".

Крім того, пасічник молиться, щоб Бог послав "медове" літо і просить святого Олексія, щоб той захищав бджіл від біди і всілякої напасті.

Бджоляр

Взаємопов’язаність християнських та народно-звичаєвих світоглядних мотивів у народному сприйнятті образу св. Олексія та українському календарі поетичними засобами дуже влучно проілюстрував знаний український поет Дмитро Білоус:

Не забудьмо цього свята, цього дня погожого,
Свята Теплого Олекси, чоловіка Божого.
Вимолений він у Бога старими батьками,
Виріс чемним і ласкавим, хоч клади до рани.
 
Залишив він наречену, пішов в інше місто,
Бідним людям свої статки, все роздав геть чисто.
В Богородичному храмі тихим старцем жив,
І не дбаючи про славу, шани там зажив…
 
То згадаймо цього свята, цього дня погожого,
Про безсрібника Олексу, чоловіка Божого.
В день цей на річках, озерах риба щука грає.
І хвостом (весні назустріч) кригу розбиває.
 
В цей день ґадза у повітку становить ґринджоли
І на сонечко уперше виставляє бджоли. 

Нехай св. Олексій допомагає українським пасічникам та оберігає усіх ваших  бджілок! 

Коментарі

Написати коментар